Loengud

Lastega ja last ootavatele peredele mõeldud loengud-vestlusringid toimuvad Saku huvikeskuse mängunurgas vallamaja III korrusel, aadressil Teaduse 1. Vestlusring kestab ~1,5-2 tundi. Lapsed võivad kaasas olla. Osaluspanus: 7 eur (1 in), 11 eur (ema-isa koos) – maksta kohapeal sularahas.

Registreeru loengusse: kairi@lusti.ee. Loeng toimub vaid piisava arvu eelregistreerunute korral, seepärast on registreerimine vajalik.

2017 a talvel-kevadel on plaanis teha jälle mõned loengud.

Kohe, kui kuupäevad selguvad, paneme need siia välja.

 

 

Toimunud vestlusringid 2014-2017 a:

5. mai kell 10.00 NUTT, JONN, PIIRIDE KEHTESTAMINE. Miks lapsed nutavad ja miks mõni nutab palju rohkem kui teine? Kuidas eristada beebide erineva tähendusega nuttu? Mis vahe on nutul ja jonnil? Kas beebi nutab või jonnib? Kuidas reageerida nutule, kuidas jonnile? Mida teha, kui jonnihoog saabub avalikus kohas (nt poes)? Kuidas kehtestada piire, kui tugevaid piire laps vajab ja mis vanusest alates? Keelud-käsud ja lapse protest nende vastu – kuidas leida kesktee, et nii ema kui laps oleks rahul? Kuidas õpetada laps kuuletuma?

17. aprill kl 10.00 KUI PERRE SÜNNIB TEINE, KOLMAS jne LAPS. Millised on suurema õe-venna vajadused? Kuidas jagada tähelepanu vanemate laste ja pesamuna vahel? Mida võib tunda vanem laps, kui perre tuleb beebi? Kuidas aidata vanematel lastel uue olukorraga kohaneda? Millal ja kuidas valmistada last ette perre tuleva beebi suhtes – kas kohe raseduse alguses või hiljem? Kuidas võiks välja näha pere igapäev, kui majas on väike beebi, aga oma osa nõuab ka 2-3-aastane aktiivne laps? Kuidas ema jaksab, mida teha, et paremini jaksata?

23. jaan. kl 10.00 BEEBIDE JA VÄIKELASTE UNEST. Kui suur on laste unevajadus? Mis vanuses beebid ei vaja enam öösel söömist? Mida ette võtta, kui laps öösiti liiga sageli ärkab ja ema on kurnatuse äärel? Mida arvata unekoolist? Kuidas õpetada laps ise uinuma (ilma lutita, rinnata jne)? Kui palju peaks laps päeval magama? Magamine emme kaisus, eraldi voodis või eraldi toas? Miks mõni tita magab paremini kui mõni teine? Millised on inimeste biorütmid? Kuidas mõjutavad päevased tegemised öist und?

Reede, 9. sept. kl 10.00 KOHANEMINE LASTEHOIU/LASTEAIAGA. Millal on laps valmis minema lasteaeda? Kuidas harjutada last lasteaia/lastehoiuga, kuidas teha kohanemine valutumaks? Millised on segarühma või ühevanuseliste rühma erinevused ja eelised? Kuidas mõjub lapsele psühholoogiliselt lasteaias magamine? Kas lasteaed võib teha lapse haigeks? Kuidas mõjutab lasteaias pakutav toit lapse tervist?
Kuidas lugeda märke, et midagi on lasteaias/hoius valesti, mida siis ette võtta?

3. juuni kl 10.30. SUVI JA LAPSED. Lastega suvilasse, reisile, metsa, mere äärde.  Sügelevad sääsekublad, ohtlikud herilase või mesilase nõelamised, puugid, kõrvetav päike, kukkumised ja marrastused – kuidas last (ka beebit) kaitsta ja aidata? Millised esmaabivahendid peaksid lastega peres kindlasti olemas olema ja mida väljasõidule kaasa võtta? Mida arvata päikesekaitsekreemidest – kas ohtlikum on kreem või päike? 

6. juuni kl 10.30. NUTT, JONN ja UNI. Miks beebid nutavad? Kuidas käituda jonniva lapsega? Kuidas eristada nuttu ja jonni? Kuidas kehtestada piire, kui tugevaid piire lapsed vajavad ja mis vanusest alates? Mida silmas pidada seoses imiku või väikelapse unega? Milline on lapse unevajadus? Miks mõni beebi magab paremini kui teine? Millised on inimeste biorütmid? Millal ja kuidas panna laps tema enda voodisse või eraldi tuppa magama? Unekooli poolt või vastu? Magama rinna otsas või ilma? Millal ei vaja laps enam öiseid söögikordi? Öised hirmud, nutud ja ärkamised – miks tekivad ja mida teha?

10. juuni kl 10.30. KUIDAS ARENDADA OMA LAPSEST GEENIUS? Miks peaks last arendama? Mida on oluline jälgida lapse arengus? Kuidas arendada last erinevate metoodikatega? Kuidas teha seda mänguliselt? Kuidas areneb lapse aju füüsiliselt? Kas kõik lapsed on tõesti andekad? Kuidas andeid ära tunda ja toetada?
Kui palju peab last õpetama? Kas laps võib minna ülekoormusest stressi?
Kuulama on oodatud nii beebide kui ka veidi suuremate mudilaste vanemad. 

17. juuni kl 10.30. ASJAD, MILLEST HOIDUMINE ON KASULIK. Räägime plastmassidest, köögiviljas leiduvates nitraatidest, mänguasjadest, riietest, ühekordsetest mähkmetest, vanade majade taastamisest, hambapastast (millist valida või millist koostisosa vältida), kosmeetikast, toidust-joogist ja nende pakenditest (nt pudeliveest, plastikusse pakitud toidust) jne. Mille põhjal valikuid teha ja milline oleks tervist ning loodust arvestades parem valik? Kuidas ja miks pärsib paljude vitamiinide ja mineraalide imendumist šokolaad ja rasestumisvastased vahendid?

1. juuli: BEEBI TOITUMINE – lisatoiduga alustamisest kuni perega samale toidule üle minekuni. Kuna toit mõjutab lapse tervist, immuunsüsteemi tugevust (vastuvõtlikkust haigustele), aju arengut, käitumist ja õpivõimet, on väga oluline, mida laps juba maast-madalast sööb. Et kohe algusest peale oleks võimalik teha häid valikuid, jagamegi selles osas infot. Millal hakata andma oma beebile lisatoitu ja millest alustada? Kuidas seda valmistada, säilitada või soojendada? Miks eelistada isetehtud toitu poes müüdavatele valmispüreedele? Miks ei ole hea soojendada lapse toitu mikrolaineahjus ja miks ei sobi beebile plastlusikad-taldrikud? Kaua üht asja pakkuda enne kui järgmisega algust teha? Kuidas vältida allergiaid ja mis on toidutalumatus? Kui vanale lapsele anda gluteeniga putrusid, millal ja milliseid putrusid üldse pakkuda? Milliseid marju ja puuvilju võib esimesel eluaastal anda? Millal ja kui sageli tohib hakata andma piimatooteid, liha, muna? Miks ei sobi kakaod ja šokolaadi sisaldavad toidud lastele (sh ka lasteaialastele)? Miks erinevates allikates on beebide toitmisest nii erinev info?

5. juuni: LASTEKASVATUSE PÕHITÕDEDEST SÜNNIST KUNI PUBERTEEDINI. Kuidas mõjutavad peresuhted ja erinevad kasvatuspõhimõtted lapse kasvatamist? Lapse armastamine läbi tema jonnihoogude. Väikelapse sotsiaalsus. Lapse kehakeele märkamine ja toetamine. Emotsionaalse intelligentsuse arendamine. Kuidas arendada koos tegemistega last? Laste mõttejõu arendamine. Laste vabaks laskmine peale 11. eluaastat. Milliseid raamatuid nende teemadega seonduvalt lugeda?

28. mai: BEEBI 0-6 KUUD. Lapse areng esimesel elupoolaastal. Kui palju peaks laps magama, kuidas unevajadus muutub? Seedimine ja gaasivalud – kuidas last aidata? Mida arvata apteegis müüdavatest gaasirohtudest – kas ja kuidas need toimivad? Kas enne 6-kuuseks saamist on vaja alustada lisatoidu pakkumisega? Mida selles eas lapsega teha, kuidas teda arendada? Esimesed mänguasjad. Millal alustada potitamisega? Hammaste tulekuga seotud vaevused ja nende leevendamine. Emotsionaalne lähedus ja kiindumussuhte loomine. Nutt või jonn ja kuidas sellega toime tulla? Milliseid raamatuid nende teemadega seoses lugeda?

21. mai: VAKTSINEERIMISEST. Poolt või vastu – miks ja mille põhjal otsustada? Mida kujutavad endast Eesti vaktsineerimiskalendris olevad haigused, kus või kuidas need tänapäeval levivad, kas need on ravitavad? Mis ajal oleks mõistlik vaktsineerida – kas alustada kohe imikueas või hiljem? Mida arvata “mittekohustuslikest” vaktsiinidest – puugi, gripi, tuulerõugete jms vastu? Mis on vaktsineerimiskahjustused, kuidas neid ära tunda, kuidas üle saada ja kuhu teatada? Mis on homöopaatiline vaktsineerimine, kuidas see toimib, mille vastu tehakse? Kas mu laps on kaitstud, kui ta on vaktsineeritud või kui ohustatud on mu laps, kui ta jätta vaktsineerimata? Kumb võib olla ohtlikum, kas vaktsineerimine või selle tegemata jätmine? Loengusse on oodatud kõik, kel on vaktsineerimise teemalisi küsimusi ja kahtlusi. Vaktsineerida või mitte – ühest tõde ei ole, kuid ükskõik kumma kasuks valite, peaks see olema teadlik ja läbimõeldud otsus. Loeng aitab teadlikkust tõsta.

16.04.2015:  HOMÖOPAATIA  ALGTÕED ja esimesed ained lihtsamate terviseprobleemidega kodukasutajale. Homöopaatia on tervendav süsteem, mis sobib kõigile beebidest vanuriteni ja isegi loomadeni. Kuidas see toimib? Mis on homöopaatia, selle põhimõisted, kuidas homöopaatilist ainet valida, kuidas säilitada, kuidas tarvitada. Kuidas lihtsalt ja kiirelt õige aine leida? Millised on levinumad ained palaviku, nohu, köha, kõrvavalu, kõhulahtisuse ja lastega peres tavalisemate traumade puhul?

5. jaanuar 2015 kell 10.15: Homöopaatia jt looduslikud vahendid sünnitusabis ja raseduse ajal. Kuidas leevendada rasedusaegseid vaevusi, nt iiveldust? Kuidas aidata ennast homöopaatia abil sünnitusel? Mida olulist peaks raseduse ja sünnituse ajal veel teadma – loodusravi terapeudi ja sünnitoetaja pilgu läbi.

28. nov. reede, kell 10.00: POTITAMINE ja MÄHKIMINE. Millal võiks alustada potile harjutamisega? Kuidas potitada, kui beebi veel ei istu? Mis mõtet on imiku potitamisel? Milline on hea pissipott – muusikaga või ilma? Mähkmeallergia või -lööve – mida teha, kuidas vältida?

7. nov. reede, kell 10.00: NUTT, JONN ja UNI. Miks beebid nutavad? Kuidas käituda jonniva lapsega? Kuidas eristada nuttu ja jonni? Mida silmas pidada seoses imiku või väikelapse unega? Milline on lapse unevajadus? Miks mõni beebi magab paremini kui teine? Millised on inimeste biorütmid? Millal ja kuidas panna laps tema enda voodisse või eraldi tuppa magama? Unekooli poolt või vastu? Magama rinna otsas või ilma? Millal ei vaja laps enam öiseid söögikordi? Öised hirmud, nutud ja ärkamised – miks tekivad ja mida teha?

31. okt. reede, kell 10.00: D-VITAMIINIST. Paljud emad seisvada küsimuse ees, kas anda oma vastsündinule kohe esimesest päevast D-vitamiini või ei. Kas anda lapsele aastaringselt D-vitamiini? Kas paariaastane laps või koolilaps vajab D-vitamiini lisaks? Kas peaksin ise talveperioodil D-vitamiini juurde võtma? Äkki on minu väsimus, masendus ja teisedki terviseprobleemid tingitud D-vitamiini puudusest? Millist D vitamiini eelistada, mis vahe on d2 ja d3 vitamiinil? Arvamusi ja teooriaid on seinast seina – üldse mitte anda kuni selleni, et D-vit. puudus on põhjamaades krooniline ning kõik peaksid seda võtma. Räägime teooriatest ja enda, teiste emade ning loodusterapeutide kogemustest.

17. okt. 2014 kl. 10.00: Väikelapse TOITUMINE beebist lasteaialapseni. Millal ja kuidas alustada lisatoidu andmisega beebile? Milliste toitudega alustada, mida järgmiseks pakkuda?  Mis vanuses lapsele peaks/võiks pakkuda kohupiima, muna jms? Millist liha/kala valida lapse toiduks ja millal? Millised maitseained väikelapsele sobivad?  Mida teha, kui laps keeldub toidust (1-aastane ja vanem laps)? Mida arvata kamapallidest jt krõbinatest? Kakao (šokolaad) ja lapsed? Kas ~aastasele rinnast võõrutatud lapsele peaks hakkama andma titade piimasegu või lehmapiima? Millal võiks loobuda rinnapiimast?

1. juuli – VAKTSINEERIMISEST. Poolt või vastu, miks ja mille põhjal otsustada? Mida kujutavad endast Eesti vaktsineerimiskalendris olevad haigused, kus või kuidas need tänapäeval levivad, kas need on ravitavad? Mida arvata “mittekohustuslikest” vaktsiinidest – puugi, gripi, tuulerõugete jms vastu? Mis on vaktsineerimiskahjustused, kuidas need ära… tunda, kuidas neist üle saada?
Räägib proviisor, loodusraviterapeut ja kolme lapse ema Terje Tähe.

6. juuni: KUIDAS LAPSED MEID ÕPETAVAD? Mida me lastelt õpime? Kuidas valivad lapsed perekonna, kuhu sündida? Miks me haigestume, miks üks laps jääb sageli haigeks, teine on alati terve? Kuidas mõjutab raseduse aeg ja sünnitus lapse edasist elu, mida tunneb laps sünnitusel ja kuidas see talle meelde jääb? Mis moodi tajuvad väikesed lapsed maa magnetvälju, veesooni jms ning mida me vanematena sellest teadma peaksime?

26. mai (esmaspäev) kell 10.30: LASTEAEDA / SÕIME / LASTEHOIDU – millal ja kuidas? Erinevate lastehoiu variantide plussid ja miinused? Millised rühmatüübid on Eesti lasteaedades? Millal on laps valmis minema lastekollektiivi? Kas laps on sõime- või lasteaiaküps? Väikelapse sotsiaalsuse areng – mida peaks sellest teadma? Kuidas aidata lapsel lasteaiaga kohaneda? Millega peaks veel arvestama, kui lapsest on saamas lasteaialaps?

19. mai kell 10.00: SUVI JA LAPSED. Lastega suvilasse, reisile, metsa, mere äärde.  Sügelevad sääsekublad, ohtlikud herilase või mesilase nõelamised, puugid, kõrvetav päike, kukkumised ja marrastused – kuidas kaitsta ja aidata last? Millised esmaabivahendid peaksid lastega peres kindlasti olemas olema ja mida väljasõidule kaasa võtta?

5. mai:  Laste tundekasvatus ja eneseabitehnika “rännak endasse”. Rännakumeetod on Brandon Bays’i poolt välja töötatud tervendamistehnika, mis aitas tal erakordsel viisil paraneda jalgpallisuurusest  kasvajast ravimite ja operatsioonita. Rännakumeetodit kasutatakse ka Eestis juba aastaid ning Brandon Bays´i raamatud “Rännak” ja “Laste rännak” on ilmunud eesti keeles. Mis on rännakumeetod, lasterännak ja klassiruumirännak? Kuidas selle tehnika elemente kasutada kodus igapäevaselt, et lapsest kasvaks tasakaalukam ja rõõmsam inimene? Milliste mänguliste tegevuste kaudu arendada lapse emotsionaalset intelligentsust (tundekasvatus)? Kuidas läbi rännaku saada ise paremaks, rõõmsamaks ja rohkem jaksavaks lapsevanemaks?  Millised raamatud toetavad laste tundekasvatust? Rääkisime (laste)rännaku olemusest ning selle tervendavatest võimalustest ning klassiruumirännaku Eesti kogemustest.

28. aprill – MÄNG JA VÄIKELAPSE ARENG. Milline on lapse arengut soodustav kodune keskkond? Millised asjad ja tegevused toetavad lapse aju, sh kõne ning motoorika arengut ja millised hoopis pärsivad? Milliseid mänguasju ja mängulisi tegevusi vajab beebi esimesel eluaastal? Kuidas mängida ja mida põnevat-arendavat teha 1-2-aastase lapsega? Kuidas õpetada last mängima, kuidas mängida koos lapsega? Kuidas teha ise koduste lihtsate vahenditega arendavaid mänge. Mis vanuses ja kuidas võiks laps teha tutvust suuskade-uiskude või jalgrattaga, milline ratas valida? Milliseid kunstitegevusi pakkuda väikelapsele, millised vahendid valida? Kuidas mõjutab televiisor või arvuti lapse arengut? Milline on hea, milline halb mänguasi? Keda huvitab 1-aastase lapse mänguasjade valiku teema, siis tasub lugeda ka siit: https://www.okobeebi.ee/?p=1009

14. aprill – HOMÖOPAATIA lastega peres. Sarnane ravib sarnast – sellist looduslikku põhimõtet on inimkond tundnud aastatuhandeid. Homöopaatia on tervendav süsteem, mis sobib kõigile beebidest vanuriteni ja isegi loomadeni. Kuidas homöopaatia toimib? Millised on ravi põhimõtted? Kuidas valitakse sobivat ravimit? Milliste hädade korral võiks abi otsida homöopaatiast? Esmaabi andmine homöopaatia abil? Mis on homöopaatiline vaktsineerimine?

7. aprill – KÕIK IMETAMISEST. Imetamine on kõige loomulikum ja tervislikum viis imiku toitmiseks. Kas 0-6kuu vanune rinnalaps vajab lisaks mingit muud sööki-jooki? Millal alustada lisatoiduga, millest alustada? Kas üle aastasele lapsele, kes enam rinnapiima ei saa, peaks hakkama andma jätkupiimasegu või lehmapiima? Mis vahe on kunstpiimasegu, rinnapiima ja lehmapiima koostisel? Mis mõtet on imetada üle aastast last, mida ta sellest saab? Imetamise lõpetamine – millal, kuidas? Palju räägitakse rinnapiima mõjust lapsele, kuid kuidas mõjub (pikk) imetamine ema tervisele?

10. märts – LÄHEDUSSUHE KUI TERVISE ALUSTALA – OLULISEM KUI ARVATA VÕIKS! Lapse esimesel eluaastal mõistame, et laps on abitu, vajab ema-isa soojust, hellust, hoolitsust, lähedust, et ellu jääda ja terve olla. Kuid kas see on nii ka teisel eluaastal ja sealt edasi? Mida tähendab lähedus, lähedussuhe ja lähedusvajadus ning mida on lapsevanemal kasulik sellest kõigest teada? Kuidas mõjutab lähedus lapse ja vanema tervist? Kas lähedust võib olla ka puudu või üle? Kuidas seda märgata ja mida siis teha? Kas ja kuidas aitab lähedus jonni ennetada?

17. veebruar kell 10.30: D-VITAMIIN. Paljud emad seisvada küsimuse ees, kas anda oma vastsündinule kohe esimesest päevast D-vitamiini või ei. Kas anda lapsele aastaringselt D-vitamiini? Kas paariaastane laps või koolilaps vajab D-vitamiini lisaks? Kas peaksin ise talveperioodil D-vitamiini juurde võtma? Äkki on minu väsimus, masendus ja teisedki terviseprobleemid tingitud D-vitamiini puudusest? Millist D vitamiini eelistada, mis vahe on d2 ja d3 vitamiinil? Arvamusi ja teooriaid on seinast seina – üldse mitte anda kuni selleni, et D-vit. puudus on põhjamaades krooniline ning kõik peaksid seda võtma. Räägime teooriatest ja enda, teiste emade ning loodusterapeutide kogemustest.

10. veebruar – Beebide ja väikelaste UJUMISEST. Kui vanalt võib vastsündinu minna vanni ja kui sageli peaks beebit vannitama? Millal minna basseini, milline on beebidele hea bassein? Miks on vesi kasulik, kui sageli võiks väikeste lastega ujumas käia või kui kaua võiks/peaks korraga vees olema? Mis on eelduseks, et 2-aastased lapsed suudavad iseseisvalt ujuda ja teevad seda suure rõõmu ja naudinguga? Millal kaob kaasasündinud oskus hinge kinni hoida, kui palju võiks ühes ujumistunnis sukelduda, mida sukeldumise juures silmas pidada? Millest tekib veehirm, kuidas seda vältida või seda vähendada?

31. jaanuar: KESKKONNA JA TOIDU MÕJU LAPSE TERVISELE. Juttu oli toidu mõjust lapse kehale ja vaimule. Allergia ja toidutalumatuse erinevused. Toidutalumatuse tuvastamine,  keskkondlikud põhjused ning sellega kaasnevad terviseprobleemid. Opioidsed peptiidid (autistlike joontega, hüperaktiivsusele kalduvate ja käitumishäiretega laste terviseprobleemide üks põhjusi) ja kaseiinivaba toitumine. Probleemset last arendavate ja toetavate teraapiate tuvustused. Kuidas manipuleerivad meie tervisega pärmseened? Lektor: Madleen Simson, Toitumise ja detosifikatsiooni spetsialist. MTÜ Stelior Eesti tegevjuht. Raamatu „Toidu mõju lapse ajule, arengule ja käitumisele“ kaasautor.

20. jaanuar: laste ravimine ja esmaabi Eestimaa loodusest pärit imelise vahendiga – LILLEVESI. Millised on leebed loodusravivahendid, mida kasutada efektiivselt laste palaviku alandamiseks, külmetuste korral, muhkude ja sinikate puhul, putukahammustuste korral või kergete põletuste puhul? Hüdrosool ehk lillevesi on universaalne vahend, mille toimespekter on väga lai ning kõrvaltoimed pea puuduvad. Lisaks füüsilisele ravile rahustab ta ning soodustab sügavat und. Kuidas ja millistel juhtudel lillevett kasutada, mis vahe on erinevatel lilleveedel (kummeli, raudrohu, angervaksa jne)?

2. dets. – KUIDAS MÕJUTAB TOIT LAPSE TERVIST, KÄITUMIST JA ÕPIVÕIMET? Beebi ja väikelapse toitumine lisatoiduga alustamisest lasteaialasteni välja. Kuidas tugevdada toitumisega tervist?  Miks ja milline toit nõrgestab lapse immuunsüsteemi? Jne.

22. nov – VAKTSINEERIMISEST – poolt või vastu, miks ja mille põhjal otsustada? Mida kujutavad endast Eesti vaktsineerimiskalendris olevad haigused, kus või kuidas need tänapäeval levivad, kas need on ravitavad? Mida arvata “mittekohustuslikest” vaktsiinidest – puugi, gripi, tuulerõugete jms vastu? Mis on vaktsineerimiskahjustused?

4. nov. – NUTT, JONN ja UNI. Miks beebid nutavad? Kuidas käituda jonniva lapsega? Mida silmas pidada seoses imiku või väikelapse unega? Milline on lapse unevajadus? Millal ja kuidas panna laps tema enda voodisse või eraldi tuppa magama?  Unekooli poolt või vastu? Magama rinna otsas või ilma? Millal ei vaja laps enam öiseid söögikordi? Öised hirmud, nutud ja ärkamised – miks tekivad ja mida teha?

14. okt. – KÜLMETUSHAIGUSED II osa, köha, kurguvalu, kõrvavalu, palavik – kuidas ravida loodusravi nippidega, millal ja kuidas alandada palavikku.

7. okt. – KÜLMETUSHAIGUSED I osa, haigestumise üldpõhimõtted ja organismi tugevdamise nipid, nohu.